Çayı Şekerli İçmenin Zararları Nelerdir?

Çayı Şekerli İçmenin Zararları Nelerdir?

Çayı şekerli içmenin zararları nelerdir? Çayı şekerli içersek ne olur? Şekerli çay içmenin zararları nelerdir? Son zamanlarda sağlıklı yaşam için sıklıkla uzmanların gündeme getirdiği şekerli çayın zararları haberimizde.

Çayı şekerli içmenin zararları nelerdir? Çayı şekerli içersek ne olur? Şekerli çay içmenin zararları nelerdir?

Çay severler dikkat! Eğer çayı şekerli içiyorsanız artık bundan vazgeçmelisiniz. Ülkemizde en çok tüketilen içecek olan çay genellikle şekerle birlikte tüketilir. Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen şekerli çay içmenin zararlarının olduğu doğru mu? Uzmanlar bu konuda oldukça ciddi uyarılarda bulunuyor. Hemen hemen her gün tüketilen çayı şekerli tüketiminin sağlık açısından oldukça zararlı olduğu gündemde. 

ÇAY KEYFİNİZ ZEHRE DÖNÜŞMESİN!

Günde en az altı yedi bardak tükettiğimizi düşünürsek, çayı şekerli tüketenler için kullanılan şeker miktarı da o oranda artış gösterecektir. Rafine şekerlerin kendi başına ciddi tehlike oluşturduğunu düşünürsek her gün tüketilen çayın içerisine attığımız şekerlerinde bir o kadar zararının artacaktır. Bunun yanında zaten zararlı olan rafine şekerin kaynamış suyla birleştiğinde kansere neden olduğu belirtiliyor. 

Çayı şekersiz içme alışkanlığının edinilmesi için toplumun bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar çayı şekersiz içmenin obeziteyle mücadelede de çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtiyor. 

Gün içerisinde en az altı yedi bardak çay tüketildiğinde sağlığı ciddi oranda etkileyecek rafine şeker kullanımı meydana geldiğini belirten uzmanlar, kalıcı çözüm bulunmazsa insan ömrünün bu yüzyılın sonuna kadar 50-60 yaş gerilemesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor. 

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu enerjinin en fazla yüzde 10’unu basit şekerlerden karşılıyor. İhtiyaç duyulan bu şeker miktarını da doğal yollardan karşılamamız gerekiyor. Örneğin meyve ve sebzelerde bulunan şeker miktarları ihtiyaç duyulan şekeri karşılamak için yeterlidir. Bunun dışında tüketilen rafine şekerler sadece alışkanlıklardan ibarettir. Bu beslenme alışkanlıkları da vücut sağlığı açısından zararlıdır. Sağlıklı yaşam için zararlı alışkanlıklardan ve rafine şeker tüketiminden uzak durulması gerekmektedir. 

ÇAYI ŞEKERLİ İÇMENİN ZARARLARI

– Şekerli çay diş yapısının bozulmasına neden oluyor ve orada enfeksiyonların kolayca yerleşmesine sebep oluyor. Bu birikim dolayısıyla vücutta ciddi hastalıklara meyil oluşuyor. 

– Şeker insülin salgısını etkiliyor.

– İnsülin direnci, şekere yatkınlık gelişiyor. Bununla birlikte diyabet riskiyle beraber kalp damar hastalıkları beraberinde geliyor.

– Şekerli çay, vücudun biyolojik yapısını bozar. 

– Kilo almanızı hızlandırır.

– Ciltte akne ve sivilce oluşumunda etkili faktörlerden bir tanesidir. 

– Ağız diş sağlığına zarar verir. 

– Dişlerin koruyucu plakları olan diş minesini sarartır. Ama şekersiz çay içerdiği florür ile diş minesini korur.

– Ömrü azaltır. 

– Obeziteye neden olur. 

ÇAYI KURU ÜZÜMLE İÇMEK DAHA SAĞLIKLI

Çayı şekersiz içemeyenlerdenseniz şeker yerine kuru üzüm tüketebilirsiniz. Kuru üzüm tüketmek hem şeker ihtiyacınızı karşılar hem de sağlık için oldukça faydalıdır. Böylelikle rafine şekerin zararlarında da kurtulmuş olursunuz.

Her gün şekersiz çay içmek aslında tahmin ettiğinizden daha çok yararlı etkiye sahip. Şekerin etkisinden kurtulmuş bir çay size fayda sağlayacaktır.

HER GÜN ŞEKERSİZ ÇAY İÇERSENİZ…

– Şekersiz içilen çay bedenin su dengesini muhafaza eder. 

– Şekerli çay ağız ve diş sağlığına hasar verir. Ancak şekersiz çay barındırdığı florür ile diş minesini muhafaza eder. 

– Çayın içerisindeki antioksidan bedeni kuvvetlendirir.

– Bu şekilde şekersiz içilen çay kanser hücrelerinin korkulu rüyası olabilir. 

– Yemek sonrası içilen çay sindirimde hazmı rahatlatır.

–  Bedenin zararlı bakterilerden hemen kurtulmasını mümkün kılar. 

– Şeker ilavesiz çayın içerisinde var olan teobromin ve reofilin maddeleri böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir