Çavuşoğlu: Ermenistan’ı yeni provokasyonlara girmemesi konusunda tekrar uyarıyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Azerbaycan’ın tabiriyle kaçkın-göçkünleri ve her an patlayacak çatışmayı değil, bölgesel barışı ve iş birliğini konuşuyoruz. Buradan Ermenistan’ı da yeni provokasyonlara girmemesi konusunda tekrar uyarıyoruz.” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği askeri operasyonlarla inançlı geri dönüşlerin önünü açtığını belirterek, “Ancak, PKK/YPG/PYD terör örgütü ve uzantılarının bu istikrar ortamını bozmak ve ayrılıkçı gündemini ilerletmek için ülkemize ve Suriyeli sivillere yönelik akınları sürüyor. Milyonlarca Suriyelinin güvenliğine katkı sağlayan ülkemizin, bu akınlar karşısında hareketsiz kalması beklenemez.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Ankara’da düzenlenen 13. Büyükelçiler Konferansı’nın açılışında konuştu.

Türkiye’nin işgal altındaki Azerbaycan topraklarının kurtarılmasını desteklediğini vurgulayan Çavuşoğlu, “Karabağ’da barışın önündeki işgal pürüzü yıkılırken Türkiye doğrunun, haklının ve adaletin yanında durdu. Donmuş ihtilaf tabirini sorguladık. Buzun erimesinin her an çatışma demek olduğunu hatırlattık. Çatışma başladığında kahraman Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını kurtarmasını destekledik.” sözlerini kullandı.

Savaşın sona ermesiyle Türkiye’nin bölgesel barış için gayretlere yöneldiğini kaydeden Çavuşoğlu, “Bu sayede bugün işgal altındaki toprakları, yerlerinden edilmiş bireyleri, Azerbaycan’ın tabiriyle kaçkın-göçkünleri ve her an patlayacak çatışmayı değil, bölgesel barışı ve iş birliğini konuşuyoruz. Buradan Ermenistan’ı da yeni provokasyonlara girmemesi konusunda tekrar uyarıyoruz.” diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU, MUHTEMEL SURİYE OPERASYONUNA DEĞİNDİ

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki krizin Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliği temelinde bir siyasi süreçle sona erdirilmesi için Astana Süreci dahil tüm uğraşlara öncülük ettiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Ulusal Ordusu’nun Suriye’nin kuzeyinde düzenlediği harekatların sivillerin güvenliğini temin ederek BM standartlarında inançlı ve istekli geri dönüşlerin önünü açtığını kaydeden Çavuşoğlu, “Ancak, PKK/YPG/PYD terör örgütü ve uzantılarının bu istikrar ortamını bozmak ve ayrılıkçı gündemini ilerletmek için ülkemize ve Suriyeli sivillere yönelik atakları sürüyor. Milyonlarca Suriyelinin güvenliğine katkı sağlayan ülkemizin, bu ataklar karşısında hareketsiz kalması beklenemez.” değerlendirmesini yaptı.

Çavuşoğlu, Irak’ta yaşanan gelişmelerin de yakından takip edildiğini belirterek, şu tabirleri kullandı:

“İstikrarlı, huzurlu, müreffeh ve toprağının her bir karışında tam manasıyla hükümran bir Irak görmek istiyoruz. PKK’nın bu ülkedeki mevcudiyeti de Irak’la münasebetlerimizin değerli bir boyutu. Irak’tan öncelikle malumun ilamını, yani PKK’nın terör örgütü olduğunu açıklamasını ve bu örgüte karşı somut adımlar atmasını bekliyoruz. Bu beklentimiz gerçekleşene kadar ulusal güvenliğimizin mecburî kıldığı önlemleri almayı sürdüreceğiz.”

”4 BİN KİLOMETREYİ TERÖRİSTLERDEN TEMİZLEDİK”

Türkiye’nin hudut ötesine yürüttüğü terörle çaba harekatlarına aktif diplomasi dayanağı verdiklerini kaydeden Çavuşoğlu, “Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğü bakımından bu harekatların büyük kıymeti vardı. Hudutlarımızın ötesinde 4 bin kilometrekareyi teröristlerden temizledik, 515 bin 713 kişinin buralara geri dönmesi mümkün oldu. Biz bunu yapmasak ne DEAŞ temizlenirdi ne PKK/PYD/ YPG. İki ülkenin (Irak-Suriye) toprak bütünlüğü ne olurdu, düşünmek bile istemiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Eleştirilere karşın Libya’da BM tarafından tanınan legal idaresi desteklediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Halbuki yapmasak bugün Libya’nın çok ötesine taşacak jeopolitik tesir ve hatta insani yıkım yaşanacaktı. Tespitimiz doğruydu, siyasetimiz doğruydu.” formunda konuştu.

Türkiye’nin dünyanın en geniş beşinci temsil ağına sahip olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, son Büyükelçiler Konferansını salgın şartlarında çevrim içi düzenlediklerini hatırlattı.

Çavuşoğlu, global salgın devrinde dünyanın her köşesindeki Türk vatandaşlarının yanında durduklarını, bunun gururunu ve tecrübesini taşıdıklarını tabir etti.

Kovid-19 salgını devrinde Cumhuriyet tarihinin en büyük tahliye operasyonuyla yurt dışındaki Türk vatandaşlarını Türkiye’ye getirdiklerini anlatan Çavuşoğlu, gereksinimi olan öbür milletlere de yardım elini uzattıklarını kaydetti.

Çavuşoğlu, güç kurallar karşısında kenetlendiklerini, dış temsilcilik ve merkez ünitelerle tek bir akıl ve yürek halinde özveriyle çalıştıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.