Burhan Şeşen’den ‘yasak’ reaksiyonu: ‘Devamında repertuarımıza da karışmaya başlayacaklar üzere duruyor’

Müzisyen ve Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) Lideri Burhan Şeşen, reaksiyon çeken konser iptallerine kıymetlendirdi.

Radyo Sputnik’te Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuşan Şeşen, “12 Eylül vakitlerini da görmüş bir kişi olarak ben bu türlü bir baskı periyodu olduğunu görmedim. Bu yasakların devamında bizim repertuarımıza da karışmaya başlayacaklar üzere duruyor. Fakat avuçlarını yalarlar” dedi.

Melek Mosso’nun amaç gösterilmesinin akabinde Isparta Memleketler arası Gül Şenliği’ndeki konserinin iptal edilmesi örneğini veren Şeşen, “Melek Mosso’yu orada 10 binler dinleyecekti ancak müzik dinleme istekleri kısıtlandı. Dinin en kıymetli özelliği müsamahadır, burada müsamaha var mı? Yalnızca benim dediğim olacak, benim istediğim gelip söyleyecek. Melik Mosso’yu seven beşerler yok mu?” sözlerini kullandı.

“KAFALARINDA ACIMASIZ VE SERT BİR TERTİP VAR”

Burhan Şeşen şöyle devam etti:

“Demokrasi karşı fikirlere müsamahayla bakmaktan oluşur. Bu şahısların başında bir nizam var ve o sistem maalesef acımasız ve sert bir nizam. Hoşgörülüyle en ufak bir alakaları yok. Dinleyicilere karşı da yapılan bir haksızlıktır. Kamuoyunun bize vereceği takviye çok kıymetli, müzikseverler de mağdur. Bu türlü olursa kimse tertiplere bilet almayacak. Hiçbir organizatör konser yapmayacak. Benim yarın Datça’da konserim var fakat bilmiyorum sanki olacak mı olmayacak mı?’’

“ACILI MÜZİKLERİMİZ YOK MU?”

“ODTÜ’de program iptal edildi. Rektör, ‘şehitler var’ demiş. Herkes işini yaparken bunun bir tek sorumlusu biz miyiz?” diyen Şeşen, kelamlarını şu sözlerle tamamladı:

“Biz hangi pozisyonda hangi repertuarı seçeceğimizi bilen insanlarız. Bu ülkenin acılı günlerinde lisana getirdiğimiz müziklerimiz yok mu? Genel bir yas olur ve biz ağzımızı açmayız. ODTÜ’nün iki km yakınlarında bir öbür üniversitede etkinlikler devam etti. ODTÜ, aktifliğini kendileri organize etmişti. Organize etme yetkisini onlara veriyorsunuz lakin bir diğeri iptal ediyor o vakit iptal yetkisini de öğrencilere vermeliydiniz. Siyasilerde de bizde de mikrofon var lakin bizim sesimiz çok çıkıyor. Ahlaktan bahseden beşerler Ensar Vakfı’nda yapılanlara ses çıkardılar mı? Ahlak bir tek Melek Mosso’da mı hayata geçiyor? Hukuksuzluklara, adaletsizliklere ses çıkardılar mı ki ahlaktan bahsediyorlar. Bunları sorgulamak lazım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.