Bulgaristan, Rus turistler için vize fiyatını artıracak

Bulgaristan Turizm Bakanı İlin Dimitrov, bugüne dek Rus turistlerin vize fiyatlandırmasında kimi kolaylıklardan yararlandıklarını lakin bu uygulamaya son verileceğini söyledi.

Bulgaristan Turizm Bakanı İlin Dimitrov, ülkesinin Rus turistlerden istediği vize fiyatını 35 avrodan 80 avroya çıkaracağını bildirdi.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) konuşan Dimitrov, bugüne dek Rus turistlerin vize fiyatlandırmasında kimi kolaylıklardan yararlandıklarını lakin bu uygulamaya son verileceğini söyledi.

Dimitrov, şöyle devam etti:

“Rusların ülkemize girmesini büsbütün yasaklamanın bir yolu yok lakin vize fiyatlarına artırım getirilecek. Pek uygun görmediğimiz bu karar, aslında Avrupa Birliği’nin (AB) kararıdır. Biz de AB üyesi olarak ona uymak zorunda kalacağız.”

Bakan Dimitrov, Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinin akabinde iki ülke ortasında direkt uçuşlar askıya alınmasına karşın yılın başından bu yana 60 binden fazla Rus vatandaşının Bulgaristan’ı ziyaret ettiğini aktardı. Rusların ülkenin Karadeniz kıyılarında yaklaşık 100 bin mülkü olduğuna işaret eden Dimitrov, “Bu turistler Türkiye üzerinden giriyorlar, Bulgaristan’a ulaşabilmek için önemli masraflara katlanıyorlar ancak tekrar de geliyorlar” diye konuştu.

Dimitrov, Bulgaristan için her bir turistin kıymetli olduğunu vurgulayarak ağustos sonuna kadar ülkeye gelen yabancı turist sayısının 6,1 milyona ulaştığını kaydetti. (AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.