Bu Gelişme Binance’deki SHIB ve DOGE Fiyatını Fırlattı!

Popüler meme coin Shiba Inu (SHIB)’nun fiyatı bir saat 25 dakika içinde neredeyse yüzde 14 arttı. Böylece Binance borsasında gün içi en yüksek 0.0000087 dolara ulaştı. Aynı süreç içerisinde Bitcoin, DOGE gibi kripto para birimleri de yükseldi. İşte detaylar…

Kripto para piyasası iyileşiyor mu? SHIB fiyatı sıçradı

Kripto para birimi, kripto para piyasasının geri kalanıyla birlikte iyileşti. ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, büyük faiz oranı artışlarının yaygın olmasını beklemediğini söyledi. Jerome Powell’ın bu açıklaması yatırımcıların endişelerini gidermiş gibi görünüyor. FED Başkanı’nın açıklamalarından kısa bir süre sonra Bitcoin, 22.345 dolara kadar yükseldi. Bitcoin, en büyük kripto para birimidir. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC); 1994’ten bu yana ilk kez 75 baz puanlık bir zam açıkladı.

Komite, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ulaştıktan sonra enflasyonu kontrol altına alma kararlılığını vurguladı. Enflasyon, Mayıs ayında kırk yılı aşkın süredir en yüksek seviyeyi gördü. CoinMarketCap tarafından sağlanan verilere göre Shiba Inu, en büyük 15. kripto para birimi olmaya devam ediyor. Şu anda, 0.0000087 dolardan el değiştiriyor. Meme coin, 2022’de diğer risk varlıklarıyla birlikte büyük ölçüde düşük performans göstermesinin ardından rekor seviyesinden yüzde 90.28 düştü. Kripto para, 28 Ekim 2021’de 0.00008616 doları görmüştü.

Piyasada genel durum

Genel olarak Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, FED’in Çarşamba günü faiz oranlarını 75 baz puan artırma hareketine olumlu yanıt verdi. FED, bu artışı, enflasyonu frenleme amacıyla gerçekleştiriyor. Ancak tek bir seferde 75 baz puanlık artış, 1994’ten bu yana tek seferde en büyük artışı işaretliyor. Zam açıklandıktan sonraki saatlerde Bitcoin yüzde 10,5, Ethereum ise yüzde 15.5 yükseldi. Bu iki coin de hafta boyunca düşüş yaşıyordu.

Öte yandan Cardano (ADA) yüzde 15’lik artışla 0.5328 dolara çıktı. Solana ise (SOL) yüzde 20’lik artış ile 34 dolara yükseldi. TRON’un stablecoin’i USDD hala bir doların altında işlem görüyor, ancak ağın yerel tokeni TRX yaklaşık yüzde 24 arttı. Yazım sırasında 0.062 dolardan işlem görüyor. Fed’in 28 yıldaki en yüksek faiz artırımı, ABD enflasyonunun Mayıs ayında 40 yılın en yüksek noktasına yükselmesiyle geldi. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) hedef aralığı şu anda yüzde 1.5 ile yüzde 1.75 arasında. Fed’in yıl sonuna kadar oranları en az yüzde 3’e yükseltmeye devam etmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.