Borsa güne rekorla başladı

Açılışta BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 30,95 puan ve yüzde 1,09 paha kazanarak 2.860,53 puanla tüm vakitlerin en yüksek düzeyine çıktı.

Bankacılık endeksi yüzde 0,96 ve holding endeksi yüzde 0,93 artış kaydetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,65’le ulaştırma, tek kaybettiren yüzde 0,57’yle orman, kağıt, basım oldu.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 1,59 paha kazanarak 2.829,58 puan ile tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Dün, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda yıllık yüzde 8,5 artarken, aylık bazda değişim göstermedi.

KÜRESEL HİSSE PİYASALARINDA MÜSPET BİR SEYİR HAKİM

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varsayımların altında gelen enflasyon verisi sonrası ultra şahin para siyasetlerinde gevşemeye gideceği beklentisiyle global hisse piyasalarında müspet bir seyrin hakim olduğunu söyledi.

Para piyasalarında Fed’in eylülde 50 baz puan faiz artıracağına yönelik beklentilerin data sonrası bir orta yüzde 71 ihtimalle fiyatlandığını aktaran analistler, Fed yetkililerinin şahin açıklamalarına devam etmesinin akabinde kelam konusu ihtimalin yüzde 58’e gerilediğine dikkati çekti.

ABD’de açıklanacak makroekonomik bilgilerde enflasyon ve resesyona ait işaretlerin yatırımcıların odağında olmaya devam ettiğini belirten analistler, bugün yurt içinde ödemeler istikrarı ile haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de işsizlik müracaatları ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) bilgilerinin takip edileceğini bildirdi.

Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 2.880 puanın direnç, 2.800 düzeyinin takviye pozisyonunda bulunduğunu tabir etti.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, cari süreçler hesabının haziranda 3 milyar 500 milyon dolar açık vermesini bekliyor. Cari süreçler hesabı, mayısta 6 milyar 468 milyon dolar açık verirken, 12 aylık cari açık 29 milyar 444 milyon dolar olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.