Boğaziçi Üniversitesi’nde 4 akademisyen vazifeden uzaklaştırıldı

Boğaziçi Üniversitesi tarafından soruşturma başlatılan 4 akademisyenin vazifesinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Boğaziçi Üniversitesi Bilgi İrtibat Merkezi’ne yönelik mevcut ve mezun öğrenciler ile akademik ve idari çalışanın şahsî datalarının bulunduğu data tabanlarının bir firma ile paylaşıldığı argüman edilmişti. Argümanlar, CHP Genel Lider Yardımcısı Onursal Adıgüzel aracılığıyla TBMM’ye de taşınarak Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e soruldu.

“ÜÇÜNCÜ KİŞİ YAHUT KURUMLARLA PAYLAŞILMASI KELAM KONUSU DEĞİL”

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü argümanlar üzerine yaptığı açıklamada, “Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleşen kelam konusu çalışmalar Ferdî Dataları Müdafaa Kanunu (KVKK) ile uyumludur ve ferdî bilgiler başta olmak üzere üniversitemiz bünyesindeki hiçbir bilgi kaynağının üçüncü kişi yahut kurumların erişimine açılması kelam konusu değildir” dedi.

“YÜKLENİCİ FİRMANIN UZAKTAN ERİŞİM, DATA ALMA, YEDEKLEME YETKİSİ YOKTUR”

Rektörlüğün açıklamasında, profesyonel firmadan hizmet alındığı fakat firmanın yetkilerinin kısıtlı olduğu vurgulanarak, şöyle denildi:

* “Üniversitemizde bilişim altyapısının güçlendirilmesi ve bilgi güvenliğinin memleketler arası standartlara çıkarılması maksadıyla bir Dijital Dönüşüm Projesi başlatılmış ve bu çerçevede kurumun mevzuat gereği uygulamakla yükümlü olduğu ISO 27001 tahlili gerçekleştirilmiştir.

*Bu çalışmaların bir kısmı için üniversitemiz, her vakit olduğu üzere profesyonel firmalardan hizmet alımı yoluna gitmiştir.

*Hizmet sağlayan şirketlerin faaliyetleri saklılık kontratı çerçevesinde gerçekleşmekte, üniversite çalışanı hassas çalışmalara eşlik etmekte ve şifre gerektiren süreçler üniversitemizin yetkili çalışanı tarafından yerine getirilmektedir.

* Yüklenici firmaların uzaktan erişim, data alma ya da yedekleme yetkisi yoktur. Münasebetiyle kullanıcıların bilgisayarına ve internet trafiğine erişim tezleri hayal eseridir.”

4 AKADEMİSYEN VAZİFEDEN UZAKLAŞTIRILDI

Rektörlük, argümanları lisana getiren bir küme akademisyen hakkında isimli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu. Soruşturma başlatılan 4 akademisyenin vazifesinden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Konuyla ilgili toplumsal medya paylaşımında bulunan öğretim vazifelisi Can Candan, “Tüm Boğaziçililerin bilgilerinin güvenliği sağlamak için vazifelerinin gereğini yapan dört meslektaşımız atanmış rektör tarafından üniversitemizdeki misyonlarından uzaklaştırıldı. Boğaziçi Üniversitesi tarihinde bir kara sayfa daha…” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.