Bilim İnsanları Uyardı: “Sayısı Artan Uydular Gözlem Yapmayı Engelliyor…”

Bilim insanları gökyüzünde sayısı gitgide artan uyduların, yapılan gözlemlere engel oluşturduğu konusunda uyarıda bulundu. Haberin detayları için… ?

Kaynak: https://www.independent.co.uk/tech/sa…

Bilim insanları gökyüzünde sayısı gitgide artan uydular konusunda uyarıda bulundu: Gözleme engel oluyorlar…

Defalarca SpaceX’in Starling’i gibi yeni yapay uydu ağlarının fırlatılmasının gökyüzünü ışıklarla doldurarak uzaydaki yer tabanlı gözlemleri engellediği konusunda uyarı yapıldı.

Araştırmacıların düşünceleri, Nature Astronomy’de, ‘The impact of satellite trails on Hubble Space Telescope observations’ (Uydu izlerinin Hubble Uzay Teleskobu gözlemleri üzerindeki etkisi) başlıklı bir makalede yayımlandı.

Birçok gökbilimci, üzerimizdeki cisimlerin sayısının hızla artmasının araştırmalara yönelik etkileri konusunda endişeleri olduğunu belirtti.

Çünkü bu cisimler gözlemleri, bilim insanlarının faydalanamayacağı noktaya getirebilir.

Bunun yanı sıra söz konusu cisimler, gökyüzünü izlemek için harcanan parayı heba ederek bunu yapmanın yeni yolları üzerinde çalışmayı gerektirebilir…

Yeni yayımlanan bir makalede de bilim insanları bu uyduların uzaydan yapılan gözlemlerde bile sorun teşkil ettiğinin altını çizdi.

Bunun ilk kanıtı ise Hubble Uzay Teleskobu’ndan alınan görüntüler: Yapay uyduların yörüngeden yapılan gözlemleri kirlettiği belirtildi.

2002 ile 2021 arasındaki görüntüler incelendiğinde uyduların, normal pozlama süresi 11 dakika olan karelerin yüzde 2,7’sinin önünden geçerek görüntülerin üstünde izler bıraktığı görüldü.

Ayrıca araştırmacıların Hubble Uzay Teleskobu üzerinde yoğunlaşması çözüm değil. CHEOPS ve NEOWISE teleskopları gibi alçak Dünya yörüngesindeki diğer benzer ekipmanlara da etki ediyor olabilir.

Sizin düşünceleriniz neler? Yorumlara buyurun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir