Biden’ın mektubu ve resesyon endişerilerinin tesiriyle fiyat düştü: Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (19.05.2022)

Dün 116.25 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 114.65 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.50 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 4.64 düşüşle 109.33 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 104 dolardan alıcı buldu.

ABD Lideri Biden pazartesi günü, ülkede artan akaryakıt fiyatlarıyla gayrette federal akaryakıt vergisi için süreksiz muafiyet ilan edebileceklerini, bu hafta sonuna kadar bu bahiste bir karara varılacağını söyledi.

BİDEN PETROL ÜRETİCİLERİNE MEKTUP YAZDI

Biden geçen haftalarda yaptığı bir açıklamada da petrol şirketlerinin arz meşakkatinden yararlanarak karlarını artırdığını belirtmişti. Büyük petrol üreticilerinden ExxonMobil, Chevron, BP ve Shell’in de ortalarında bulunduğu şirketlere bir mektup yazan Biden, artan akaryakıt fiyatlarına karşı petrol şirketlerine üretimi artırma davetinde bulunmuştu.

Chevron Üst Yöneticisi Mike Wirth ise dün Biden’a yönelik kaleme aldığı mektubunda tenkitleri reddederek petrol fiyatlarını aşağı çekmek ve arzı artırmak için yaklaşım değişikliği gerektiğini söz etti.

ABD’de akaryakıtta vergi indirimi için Biden’ın bugün harekete geçmesi beklenirken, artan resesyon telaşı de petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Uzmanlar, global ekonomik büyümeye ait tasalara karşın petrol talebinin toparlanmaya devam ettiği ve arzın talep büyümesinin gerisinde kalmasının beklendiğini söz ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 109,69 ile 110,21 dolar aralığının direnç, 109,17 ile 108,68 dolar aralığının ise dayanak bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.