Beyaz Saray’dan Rusya iletisi: ‘Teröre takviye veren devletler listesi’ne dahil edilebilir

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre, gündeme ait açıklamalarda bulundu.

Karine Jean-Pierre, Washington idaresinin, Rusya‘yı “teröre dayanak veren devletler listesi”ne dahil etme mümkünlüğünü araştırdığını söyledi.

Jean-Pierre, bahsin ABD Dışişleri Bakanlığı‘na bağlı olduğunu hatırlattı.

Jean-Pierre, “Bu, Dışişleri Bakanlığı’nın kongre tüzüğündeki makul kriterlere ait bir belirlemesini gerektiriyor. Münasebetiyle, Rusya’ya daha fazla maliyet yüklemek için bir dizi öbür teklifle birlikte bunu inceliyoruz” dedi.

Jean-Pierre ayrıyeten, şu anda ABD idaresi tarafından değerlendirilmekte olan öbür mümkün Rus zıddı yaptırımlar hakkında detaylı bilgi vermedi.

RUSYA EVVELCE UYARMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, daha evvel ABD’yi, Rusya’yı “terörizmin sponsoru” olarak damgalamak için “oynadığı aptalca kumardan” ötürü kınamış ve bu hamlenin “cevapsız kalmayacağı” konusunda uyarmıştı.

“Terörizmin devlet sponsoru” tarifi, Washington tarafından “uluslararası terör aksiyonlarına tekraren dayanak sağladığı” argüman edilen ülkelere uygulanmaktadır.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Joe Biden idaresinin, Rusya’nın ABD’nin “terörü destekleyen ülkeler listesi”ne muhtemel bir halde dahil edilmesinin pek pratik bir tesir görmediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.