Ben Muharrir Suat Derviş’im

“Ben müellif Suat Derviş’im”. Birinci bakışta ekmeğini yazarlıktan kazanan bir hayatın zorluğunu görmemizi salık verebilecek bu kelam, bir vakitler bayanların çok az -neredeyse hiç- yer edinebildiği yazın dünyası şartlarında, kendini yazarak düşünerek gerçeklemeyi göze alan bir bayanın örnek alınası hikayesine dikkatimizi çekmekte daha çok aslında. Öncü bayanlarımızdan, çok istikametli üretmiş Suat Derviş’e birçok doğrultudan bakan, “Ben Muharrir Suat Derviş’im” ismini taşıyan stant de o denli.

Kitaplarını yine yayınlama sürecine giren İthaki Yayınları’nın epeydir Suat Derviş odağında sürdürdüğü kapsayıcı çalışmaya eşlik etsin diye geliştirilen stant “yazar, gazeteci, bayan, insan Suat Derviş”i bir ortada, izleyicinin etkileşimiyle belirlenmeye açık diğer yanlarını da hisseye katarak, sunmakta. Stant boyunca, Derviş’in farklı kaynaklardan gün yüzüne çıkarılan güncellenmiş yaşamöyküsü, pek çok kere kesilip sıfırdan yeniden o kadar kere kendini var eden müelliflik seyahati, yaratım süreci, Cumhuriyet üzere gazeteler için yaptığı yürekli gazete röportajları, çevirileri, roman tefrikaları, hikayeleri, romanları, çizgi romanları bütünleyip yenilenmekte. Bu manalı üretimde adanmış bir eforla Derviş’in peşine düşen Serdar Soydan’ın katkısına paha biçilmesi güç.

İMECE ÖRNEĞİ

Kadın Yapıtları Kütüphanesi, Bilgi Merkezi Vakfı’nın katkıda bulunduğu, Ece Eldek’in grafik dizaynını yaptığı, Orhan Cem Çetin’in fotoğrafladığı stant örnek bir imece örneği. Zilberman Gallery’nin müsaadesiyle Eşref Yıldırım’ın tuval üzerine yağlıboya, iple 2018 yılında ürettiği Suat Derviş portresi, Figen Aydıntaşbaş’ın fotoğraf ve yazının ortak temel aracı karakalem, mürekkeple çalıştığı, 2007 yılında Mavi Kum kitapçısında “Yazarın Resmi” standında birinci sefer yer almış desenler izleyiciyle buluşurken; Emin Çelik’in bu stant için ürettiği enstalasyon, Suat Derviş’in yapıtının sayfalarıyla, dünyada gittiği yerlerin haritasını öteki bir belgeleyiş prosedürü olarak önermekte.

DAKTİLO EDİLEN MEKTUPLAR

Psikanaliz, edebiyat başta olmak üzere farklı alanların bütüncül yordamıyla sanat eserlerinin ve/veya metinlerinin okunmasının birden fazla yolunu keşfedip öne sürmek üzere yola çıkan Sanat Kritik birinci, tek odaklı, çok katmanlı, manalı mı manalı standıyla 30 Eylül’e kadar izleyiciyi beklemekte. Yolunu Beyoğlu’ndaki Avrupa Pasajı’na düşüren ziyaretçiler, standın etkileşimli bir kesimi olarak yerleştirilmiş daktilo ile Suat Derviş’e mektup yazabilirler, öbür ziyaretçiler tarafından yazılmış ve standa dahil olmuş açık mektupları okuyabilirler. Sanata evet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.