Beklenti ikinci el arabanın ateşini aldı! Fiyatlar düşebilir

Geçtiğimiz günlerde Resmî Gazete’de yayımlanan karara nazaran Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) genel bildirisinde yer alan ‘Bakanlar Kurulu’ ibaresi ‘Cumhurbaşkanı’ olarak değiştirilmişti. Cumhurbaşkanı’nın, motorlu araç ÖTV ve matrahlarında alt ve üst hududunu 3 katına kadar artırabileceği yahut sıfıra indirebileceği belirtilmişti. Yaşanan bu durum hem toplum hem de bölüm nezdinde indirim beklentisi oluşturdu. Sıfır araçlara gelecek ÖTV indirimiyle fiyatların düşeceğini düşünen vatandaş ellerindeki araçları vergi indirimi yapılmadan yüksek fiyattan satışa çıkardı. 30 Temmuz’da internette satışta olan araç sayısı 666 bin iken, bugün sayı 696 bine yükseldi. 5 günde 30 bin araç satışa çıktı. Satışa çıkan araç sayısı artarken ikinci el piyasasında satışlar frene bastı.

FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇECEK
İstoç’ta galericilik yapan Serkan Demirkıran “ÖTV indiriminde çok büyük bir beklenti oluştu. Doğal olarak vatandaş ikinci el almak yerine bekleyip sıfır araba almak istiyor. Ticaret azaldı, bir mühlet daha bu türlü devam ederse fiyatlar düşer” dedi. Şimdi açıklanmış bir karar olmadan vatandaşların ellerindeki araçları satmaya başlamasının yanlış olduğunu söyleyen Demirkıran “Zarar edebilirler. Bir de bunlar tok satıcı. Fiyatı yüksekten yazıyorlar. Otomobil satılmıyor. Piyasada satılık araç sayısı birden arttı. Diyelim ÖTV indirimi olmadı, o vakit ne olacak” diye konuştu.

ÖTV DERDİNE SON KAMPANYASI BAŞLADI
Kimi galericiler ise ÖTV beklentisi ile duran satışlarını hareketlendirmek için kampanya başlattı. İstoç’ta bir galerici ‘ÖTV DERDİNE SON’ ismi altında yaptığı kampanya çerçevesinde “Satın alacağınız aracı 6 aya kadar birebir fiyattan geri alırız’ söylemiyle satış yapıyor. Kural olarak 15 bin kilometreyi geçirmeme kaidesi aranıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.