Bakan Kurum’dan Atatürk havalimanı ve fahiş kiralarla ilgili değerli açıklamalar

Son dakika haberi… Atatürk Havalimanı nasıl bir millet bahçesi olacak? İmara açılacak mı? Yeşile muhalefet edenlerin münasebeti ne? Fahiş kiralara yönelik teşebbüsler neler olacak? Dört bakanlığın kira tepesinde hangi kararlar alındı? TOKİ bu tedbirlerde devrede olacak mi? Yoksa Hollanda’da uygulanan bir sistem olan kirada tavan fiyat uygulaması yapılabilir mi? Dar gelirliler için bir konut düzenlemesi olacak mi?

Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, A Haber’de canlı olarak yayınlanan Melih Altınok ile Sebep Sonuç programında karşılık verdi.

Bakan Murat Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

ATATÜRK HAVALİMANI’NIN PİSTLERİ NE OLACAK?

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’ne 145 bin 300 ağaç dikilecek. Birisi Kuzey Güney tarafında başkası denize paralel olan. Biz 8 buçuk milyon metre karelik alanın 5 milyonluk alanına Mllet Bahçesi yapacağız. Bu pisti içindeki tüm pahaları kullanarak 7’den 70’e tüm vatandaşlarımızın huzurlu bir ömür geçireceği Millet Bahçemizi İstanbul’umuza armağan edeceğiz.

TRAFİK YÜZDE 30-40 AZALDI

Buradaki bütün binalar korunacak. Kültür merkezi ulusal ve memleketler arası fuarlar kütüphaneler olacak. Buradaki bütün yapıları koruyacağız. İstanbul’un merkezinde Türkiye’nin birinci havalimanının korunduğu, bu pistin afet alanında hizmet vereceği birebir vakitte toplanma alanı olacak. Havalimanının kaldırılmasının akabinde trafik yüzde 30-40 azaldı.

MİLLET BAHÇESİNİ DURDURMA TEŞEBBÜSÜ

Biz bunlara maskeli çevreciler diyoruz.

KILIÇDAROĞU’NUN İFTİRA OPERASYONU

İşte dün yurt dışına kaçacaklarmış. Bular akşam düşünüyorlar nasıl bir iftira atsak da milleti boş işlere meşgul etsek. Hani kendisi diyordu ya bu ülkede darbe olsa tankın üzerine birinci ben yatarım. Yatsaydınız. Biz bu telaffuzları şaşkınlıkla izliyoruz. Bizim milletimiz de bunların zihniyetini o kadar uygun biliyor ki…

ONLAR 6’LI MASA ETRAFINDA KÖŞE KAPMACA OYNUYORLAR

Bizim yaptığımız havalimanı olmaz, kent hastanesi olmaz, millet bahçesi yapıyorsunuz betonları yıktırmayız. Biz onların yaptığı üzere heykeller yapsak ona da olmaz derler. Maalesef bunları neden yapıyorlar biliyor musunuz? Onlar 6’lı masa etrafında köşe kapmaca oynuyorlar.

Milletimiz bunu çok uygun biliyor. Biz büyük yürüyüşümüze devam edeceğiz. Her alanda kendine yeten muasır medeniyetler düzeyini yakalayacağız.

İSTANBUL HAVALİMANI DÜNYAYA ÖRNEK OLMUŞ BİR HAVALİMANI

17 milyon metre kare yeşil alan kazandırıyoruz. Havalimanı buradayken sabahın beşinde dördünde inen uçakların gürültü kirliliğinden trafikten bizim insanlarımız neler çekti. İstanbul Havalimanı dünyaya örnek olmuş bir havalimanı….

KATARLILARA SATILAN BİR YER VAR MI?

Biz diyoruz ki “imara açmıyoruz, ranta açmıyoruz, millete açıyoruz.” Katarlılar gelip burada ne yapacak? Muhalefetin kendi telaffuzlarının desteği yok. Akla ziyan açıklamalar yapıyorlar…

2018’de Atatürk Havalimanı’nın bir kısmını park yapacağız diye kendi söylüyor,. Tekrar tıpkı yıl Tüm Türkiye’de iklim değişikliği ile gayrette yeşil alan projelerinı Cumhurbaşkanımız paylaşmıştı. O vakit bu projeyi paylaştığımızda milletimizden onay almadık mı? Bunlar temcit pilavı üzere tıpkı şeyi çevirip çevirip söylüyorlar. Kendi telaffuzlarına bile aykırı düşüyorlar.

ATATÜRK HAVALİMANI’NA YAPILACAK MİLLET BAHÇESİNİN MALİYETİ NE OLACAK?

Buranın maliyeti 2 milyar 175 milyon TL. Orada da yandaşlara verdiler deniliyor. TOKİ Başkanlığı buranın ihalesini yaptı. Haftanın 5 günü Sayıştay çalışanları yapılan her şeyi sabahtan akşama kadar takip ediyor. Bunların tamamını denetliyorlar.

“PAZAR GÜNÜ 145 BİN 300 FİDANIMIZI TOPRAKLA BULUŞTURACAĞIZ”

Bakan Kurum, Atatürk Havalimanı’na millet bahçesi yapılmasına yönelik tenkitlere bir sefer daha reaksiyon gösterdi, tenkitlere karşılık verdi.

“Hiç kuşku yok ki İstanbul’daki en özel projemiz, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi olacak. Pazar günü 145 bin 300 fidanımızı milletimizin coşkusuyla toprakla buluşturacağız. Birileri de bu dev yapıta de “Dur, olmaz, yapılamaz” diyor. Bir de kalkmışlar “Yeşil ceket giymekle çevreci olunmaz” demişler. Biz tüm takımımızla, etrafımız ve tabiatımız için ne yapmamız gerekiyorsa onu kararlılıkla yapıyoruz. Yemyeşil dikey bahçeleri harap edenler mi bize çevrecilik dersi verecekler? Haliç’i bahtına terk edenler mi bize ahkam kesecek? Nereye kadar İstanbul’a hizmetten geri duracaksınız?”

“KİRA FİYATLARINDAKİ FAHİŞ FİYATLA İLGİLİ ORTAK ÇALIŞMA YÜRÜTÜYORUZ”

Kurum, program sonrası kiralardaki fahiş fiyat artışıyla ilgili bakanlıklarla ortak çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

“Ortak bir çalışma kuruyoruz yürütüyoruz ve bu yürüttüğümüz çalışma çerçevesinde de vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğimiz gerek kira artışlarının takibi noktasında gerek bedelleri oranları noktasındaki düzenlemeler için bir çalışma yapıyoruz. İnşallah yakın vakitte Sayın Cumhurbaşkanımız bu hususta yapılacak düzenlemeyi de milletimizle paylaşacaktır.”

HOLLANDA ÖRNEĞİ

Dünyanın en büyük ülkeleri enflasyon sorunu yaşıyor. Hollanda, Almanya üzere ülkelerde konut satışı ile alakalı sorunlar yaşanıyor. Biz bu süreçte dünyaya örnek olan bir süreç yönetiyoruz. Devlet olarak Sayın Cumhurbaşkanımız bize tüm dayanakların yapılması talimatı verdi. Tüm bakanlıklarımız yapılması gerekli iş ve süreçleri yürütüyor. Vatandaşlarımıza tüm dayanağı verdik vermeye de devam ediyoruz.

LİDER ERDOĞAN VE SAYIN BERAT ALBAYRAK’IN TALİMATLARIYLA BÜYÜK BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRDİK

Konut arzında yaşanan zahmetleri da takip ettik. Sayın Berat Albayrak ile birlikte Lider Erdoğan’ın talimatları ile büyük bir proje gerçekleştirdik. Dolayısı ile biz bu noktada Cumhuriyet tarihinin en büyük mülk satışını gerçekleştirdi.

Dünyada önemli bir tedarik zinciri külfeti var. Biz ihracat rekorları kırıyoruz. Fakat Avrupa ülkelerinde öbür ülkelerde bu üretime devam edemiyorlar. Beşerler sokaklara dökülüyor. Üretimde bir durağanlık oluştu. Yeni konut yapılması noktasında bir sorun oluştu. Kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. Bugüne kadar 3 milyon konut ile 12 milyon vatandaşımızın can ve malını teminat altına aldık.

FAHİŞ KİRA İÇİN KİRA SABİTLENMESİ ÜZERE BİR DÜZENLEME OLUR MU?

İnşallah ağustos ayında sayın cumhurbaşkanımız yeni toplumsal konut projesini milletimiz ile paylaşacak. Kiranın TÜFE dışındaki güncellemesini lakin 5 yıl sonra yapabilirsiniz. Tüm bunlara baktığınızda kira artış oranını yüzde 35 olarak devletimiz açıklamış. Tavan budur bunun dışında bir artış kelam konusu olamaz. Muhtemel artışlar ile alakalı da azı fırsatçılar var. Olağanda 35 yapması gerekirken 50-60-100 artış yapıyor. Burada hakkı olamayan artışları mevzu edip kontratlar yapıyorlar. Biz bu mevzuyu takip ediyoruz. Biz vatandaşlarımızın şikâyetlerini inceleyerek tüzel süreci başlatabiliriz.

LİDER ERDOĞAN 10-15 GÜN İÇİNDE YENİ DÜZENLEMEYİ AÇIKLAYACAK

Vatandaşımızı biz çaresiz bırakmadık. Biz milletimiz ile birlikte yol yürüyoruz. Alanda gezdiğimizde milletimizin talepleri doğrultusunda düzenlemeler yapmaktayız. Milletimiz bu nedenle bize oy veriyor. Biz fahiş kira artışına katiyen müsaade vermeyeceğiz. Kira güncellemeleri esasen aşikâr. Rayiç bedelleri teğe bir takip edeceğiz. Yapacağımız düzenleme çerçevesinde mesken sahibi de kiracı da mağdur olmayacak. Fırsatçılara göz yummayacağız. 10-15 gün içerisinde Cumhurbaşkanımız düzenlemeyi açıklayacak.

Biz bir husus üzerinden düzenleme yapamayız. Aslında mevcut düzenlemede emlak vergisi kelam konusu. Burada beşerler emlak vergisini verdikten sonra ben hayatımdan mutluyum, param da var konutu de boş bırakıyorum diyebilir. Buna karışmamız gerçek olmaz.

“YABANCILAR FİYATLARI YÜKSELTİYOR” TEZİ

Bu da bir proje. Türkiye’de yılda bir buçuk milyon konut satılır. Bunların 1 milyonu yeni 500 bini de ikinci el konuttur. Bilgiler yabacıların yüzde 3-4’ünün konut aldığını gösteriyor. Yüzde 3’lük oranın konut fiyatlarını artırması üzere bir istatistik verisi olamaz. Bundan üç sene evvel birebir fiyata alıyorlardı. o vakit neden artmadı? Birileri yatırım için gelecek sizin muhalefetiniz de “Gelmeyin yatırım yaparsanız biz bu işi durdururuz.” diyecek. Bu türlü bir telaffuz olabilir mi?

HAYVAN BARINAKLARI

Sokakta şu an sahipsiz diyebileceğimiz canlarımız var. Bunların bakımının yapılacağı merkezleri süratli bir biçimde imar edeceğiz. Tehlike arz eden hayvanlarımız var bu hayvanlar belirlenen alanlarda gezebilirler. Bu tarife uymayan olaylar ile ilgili süreç yapılması kelam konusu… Bu hayvanların alınıp hayvan barınaklarında rehabilite edilip korunması gündemde…

BAKANLIKLAR BELEDİYELERİN İŞLERİNİ ÜSTLENMİYOR MU?

Mahallî idareler bize bağlı. Biz kimseyi ötekileştirmiyoruz. Çözülmesi gereken bir sorun varsa çözmeye uğraş gösteriyoruz.

Milletimize çağrım şudur ki eski konutlarınızı kentsel dönüşüme verin. Kimse ailesinin akabinde ağlamasın. Belediyeler elini taşın altına koysun. Bizim yaptıklarımız üzerinden siyaset yapmasınlar proje üretsinler ve daima birlikte bu dönüşümü gerçekleştirelim.

SALDA GÖLÜ’NDE NELER OLUYOR?

İmgeler varsa arkadaşlar paylaşsınlar. “O güzelim masmavi gölümüz bembeyaz kumsalı var oranın Mars’a benzetiyorlar. Burayı müdafaa altına alalım dedik. Çabucak çalışmalara başladık. Tabiat müdafaa projesi yapacağız dedik. Orayı Özel Etraf muhafaza bölgesi ilan ettik. Araçlar buraya giremez dedik. Ayakkabı bile basmayın.” dedik. Dolayısı ile burayı koruyoruz. Buraya elektrikli araçlar ile giriliyor. Çarpık yapıları kaldırdık. Biz yapınca bu projeleri hazmedemiyorlar. AK Parti zihniyeti bu türlü projeler yapamaz diyorlar. Sayın Emine Erdoğan hanımefendi ile birlikte sıfır atık projesi başlattık.

Burası ile ilgili olmayan bir alanda imaj ile “eski Salda yeni Salda” diyerek paylaşıyorlar. Kelamda çevreciler dediğimiz kardeşlerimiz palavra yanlış tezler üzerinden karalıyorlar.

YANAN ALANLARDA İMARA AÇILAN BÖLGE VAR MI?

Biz yandıktan sonra imara açmadık açmayacağız açılmasına da müsaade etmeyeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.