Bakan Dönmez: Yerli ve ulusal jeneratör üretiminde seri üretime geçiyoruz

Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerli ve ulusal jeneratör üretiminde artık seri üretime geçiyoruz. Jeneratör konusunu hamd olsun çözdük. Elektrik üretiminin başka iki değerli aksamı türbin ve denetim sistemlerinin yerlileştirilmesinde de kıymetli bir aralık kat ettik. Türbin tasarımlarımızı bitirdik. Yakında birinci yerli türbin üretimine geçeceğiz. Birinci yerli türbinimizi ve seri üretimden çıkaracağımız birinci yerli jeneratörümüzü de Sakarya Irmağı üzerinde bulunan Hasan Polatkan Hidroelektrik Santralimizde kullanacağız.

“2022 yılı içerisinde inşallah 20 santralimizde uygulamasını gerçekleştireceğiz”

Santrallerimizin denetim sistemlerini de Elektrik Otomasyon Sistemi ismini verdiğimiz EOS projesiyle yerlileştirmiştik. 2022 yılı içerisinde inşallah 20 santralimizde uygulamasını gerçekleştireceğiz. Hasan Polatkan Hidro elektrik santralimiz de bunlardan biri olacak. Şu ana kadar 8 santralimizdeki uygulamayı tamamladık. Kalan 12 santralimize de inşallah yıl sonuna kadar yerli otomasyon sistemlerini yerleştirmiş olacağız. İnşallah Hasan Polatkan HES’e kuracağımız yerli otomasyon sistemi, yerli jeneratör ve yerli türbinle artık HES’lerde yalnızca kaynağın değil teknolojinin de bize ilişkin olduğu yeni bir devri başlatacağız” dedi.

“Madenler de bizim etraf de”

Bakan Dönmez, “Doğanın istikrarını koruyarak, döngüsünü bozmadan, sorumlu bir üretim anlayışına sahibiz. Madenler de bizim etraf de. Yerin altındaki cevherler de bizim, yerin üstündeki hoşluklar de. Bunları ne birbirine rakip, ne de birbirinden başka görüyoruz” tabirlerini kullandı.

Detaylar geliyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.