Almanya basını: Scholz, Macron, Draghi ay sonunda Kiev’e gidecek

Alman gazetesi Bild, Başbakan Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin ay sonunda Ukrayna’nın başşehri Kiev’e gideceğini yazdı.

Haberi yayınlayan Bild gazetesinin pazar günü baskısı, Fransız ve Ukraynalı kaynaklara dayandırdığı bilgiye nazaran, üç önderin ay sonunda yapılacak G-7 tepesi öncesinde Kiev‘e gideceğini belirtiyor.

KİEV’E PEŞ PEŞE ZİYARETLER

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açtığı 24 Şubat’tan bu yana çok sayıda Avrupa ülkesi önderi ve ABD’li temsilci Kiev’e ziyaretler düzenlediler. Lakin Almanya Başbakanı Toplumsal Demokrat Partili (SPD) Başbakan Olaf Scholz, geçen ay yaptığı bir açıklamada, Kiev‘e somut kelamlar ve içerik olmadığı sürece gitmenin, “sırf fotoğraf çektirmek için giriş-çıkış yapmanın” anlamsız olacağını söylemişti.

Son olarak hafta sonunda Avrupa Birliği (AB) Kurulu Lideri Ursula von der Leyen Kiev‘e tekrar ziyarette bulundu. Kurul Başkanı’nın bu ikinci ziyaretinde, Ukrayna’nın AB’ye resmi aday ülke statüsünün ele alındığı iddia ediliyor. (DW Türkçe)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.