Alman öğrenciler “Kardeş Kent” projesi kapsamında Torbalı’da

38 yıllık Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi, Torbalı Belediyesi’nin destekleri ile ayakta durmaya devam ediyor. Bu kapsamda Almanya’da 12’si öğrenci 13 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi

1985 yılından bu yana Türk-Alman ilişkilerine önemli katkılar sağlayan Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesi, Torbalı Belediyesi’nin destekleri ile ayakta durmaya devam ediyor. Kardeş kent projesi kapsamında devam eden öğrenci değişimi bu yıl da devam etti. Bu kapsamda 12’si öğrenci 13 kişilik heyet, Torbalı’ya geldi. Heyeti makamında ağırlayan Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, öğrenci ve öğretmenlere çeşitli hediyeler takdim etti. Heyetteki öğrencilerin kentle ve kendisiyle ilgili soruları yanıtlayan Başkan Tekin, kardeş kent projesini geliştirmeye devam edeceklerini kaydetti.

TORBALI TARİHİNİ ÖĞRENİYORLAR

1 hafta boyunca Torbalı’da kalacak olan heyet, Türk dilini, Türk aile yapısını ve Türk kültürünü yerinde inceleme fırsatı bulacak. İlçedeki turlarına ilk olarak Torbalı Belediyesi’ni gezerek başlayan öğrenciler Torbalı’daki tarihi ve kültürel mekanları da gezecek. Geçmişi M.Ö.5000 yılına kadar dayanan Metropolis Antik Kenti’ni ziyaret edecek olan öğrenciler, Torbalı Kent Arşivi, Efes Antik Kenti, Meryem Ana, Yedi Uyuyanlar Mağarası, Şirince ve İzmir’de bazı noktaları ziyaret edecek. Yine bu kapsamda cami ziyaretleri de gerçekleştirecek olan heyet, dil animasyonu eğitimi de alacak. Türk-Alman ilişkilerine ve kültürler arası aktarıma önemli katkıda bulunan projenin 38 yıldır sürüyor  olması her iki kent yöneticilerini memnun ediyor.

MARTİN RESLAKE: “TORBALI’DA OLMAK ÇOK GÜZEL”

Uluslararası anlamda önemli projelerden biri olarak kabul edilen Torbalı-Wunsiedel kardeşliği 38 yıldır ayakta duruyor. Torbalı’nın ikinci vatanı haline geldiğini ifade eden Heyet Başkanı Martin Reslake proje sayesinde ilerleyen Türkçesiyle, “Torbalı’yı çok seviyorum. Defalarca kente gelme fırsatı buldum. Torbalı’yı ve insanlarını çok özledim. Burada bizlerle çok güzel ilgileniyorlar. Projenin devam ediyor olması bizleri mutlu ediyor. Türk-Alman gençlerinin buluşması, kültürlerin tanıtılması kentimiz için çok önemli.” ifadelerini kullandı. Öte yandan Reslake, Almanya’dan getirdiği anlamlı hediyeleri Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin’e takdim etti.

TEKİN: “PROJEYİ YAŞATMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Torbalı-Wunsiedel kardeş kent projesinin önemine değinen Başkan Tekin, “38 yıldır bu proje için emek harcıyoruz, ayakta tutmaya çalışıyoruz. Torbalı ile Wunsiedel arasındaki kardeş kent projesini sürekli geliştirip bugünlere kadar getirdik. Projenin devam ediyor olması iki ülke ilişkileri için de çok önemli. Projeyi daima yaşatmaya devam edeceğiz. Bu proje sayesinde yüzlerce öğrencimiz Almanya’ya giderek hem Alman kültürünü tanıma hem de Almanca öğrenme fırsatı buldu. Bugün de biz Alman gençlerimizle buluştuk. Onları 1 hafta boyunca misafir edeceğiz. Torbalı’mızın ve bölgemizin sosyal ve kültürel değerlerini tanınması konusunda kendilerine rehber olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx