AKP’li Sincan Belediye Meclis Üyesi Bekir Yıldız’dan Mamak Kentsel Dönüşümü’nde şantajcıyla işbirliği

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), eski lider Melih Gökçek devrinde imaline başlanan lakin 14 yıl boyunca ötelenen ve belediyeye 2.5 milyar TL’lik kira ziyanına neden olan Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin temel atma merasimini geçen ağustos ayında yaptı.

Projeyi, belediye şirketi olan PORTAŞ AŞ. ihale etti ve inşaat çalışmalarına başlandı. İnşaat devam ederken PORTAŞ’ın yaptığı ihaleye “suç örgütü kurmak” “ihale şantajı yapmak”, “ihale tehdidiyle şirket kurşunlatmak” kabahatlerinden yargılanan Günfalt İnşaat Şirketi’nin kurucusu İrfan Güneş, ihaleye iptal davası açtı. Dava açılan üç mahkemeden ikisi ihaleyi hukuka uygun bulup davayı reddetti, bir mahkeme ise ihaleyi iptal etti. ABB, iptal kararını temyize götürdü.

Dava sürerken FETÖ’ye övgü paylaşımlarıyla gündeme gelen AKP Sincan Belediye Meclis Üyesi Bekir Yıldız’ın, Güneş ile ABB ortasındaki temyiz davasına Danıştay’da müdahil olduğu ortaya çıktı. Yıldız’ın, Danıştay’a verdiği müdahillik dilekçesindeki sözlerin Güneş’in temyiz dilekçesindekiyle tıpkı olduğu belirlendi.

Güneş ve Yıldız’ın paydaşlığı sonucu görülen dava sonucunda projenin imali zarurî olarak durduruldu. ABB avukatları, taraflardan birinin iptal davası açabilmesi için davacının menfaatinin ihlal edilmiş olmasının kural olduğunu; menfaat ihlali bulunmayan AKP’li Yıldız ve Güneş’in farklı emelle hareket ettiğini belirterek davanın reddini talep etti. İnşaat durdurulduğu için konut bekleyen binlerce yurttaşın 14 yıldır süren mağduriyeti devam edecek, ABB’nin ise ödediği kira ziyanı ise 3 milyona yaklaşacak.

YILDIZ’A CÜRÜM DUYURUSU

ABB avukatları, AKP’li Yıldız hakkında “ihale şantajcılığından tutuklu bulunan İrfan Güneş ile birlikte hareket ederek siyasi tarafını kullanarak, suça iştirak etmekten” Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulundu.

Suç duyurusunda, ikili ortasındaki HTS kayıtlarının incelenmesi, Yıldız’ın davaya müdahil olma nedeninin araştırılması ve diğer kamu ihalelerinin de incelenmesi istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.