Ahmet Şık’ın HDP Hakkındaki Sözleri Gündemde

TİP İstanbul milletvekili adayı Ahmet Şık’ın ‘Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor’ sözleri tartışma doğurdu. Gelen tepkilerin ardından hem Şık hem de TİP özür diledi.

TİP İstanbul 2. Bölge adayı Ahmet Şık’ın, partisinin üyesi olduğu Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çatı partisi olan ve hakkındaki kapatma davası nedeniyle Yeşil Sol Parti olarak seçime giren HDP’ye yönelik sözleri tartışma yarattı. 

Şık, HDP hakkında ‘Bak Selahattin (Demirtaş) bugün canımızı okumuş, güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin… Selahattin’i çıkar HDP’den, ortada HDP kalmıyor’ ifadelerini kullandı.

Şık’ın İstanbul’da seçim çalışması sırasında sohbet ederken kendisinden habersizce çekildiği anlaşılan ve daha sonra sohbeti yapanın kendisi olduğunu açıklayan Gökhan Soylu ile arasında geçen diyalog şöyle:

Gökhan Soylu: O kadar sert ve sekter biri vardı ki HDP tabanında.

Ahmet Şık: Hâlâ var. Bak Selahattin (Demirtaş) bugün canımızı okumuş, güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin… Selahattin’i çıkar HDP’den, ortada HDP kalmıyor.

Gökhan Soylu: Hasip Kaplan, Sırrı Süreyya Önder’e “Sakın bir Türk’ü bu partinin başına geçirmeyin” demiş adam. Böyle bir dinamik de var ortada.

Ahmet Şık: Maalesef. Ben de bundan rahatsızım zaten. Bu ülkenin Türk faşisti var, bir de Kürt faşistiyle uğraşamam. Bu kadar.

İşte o konuşma ?

HDP’li Encü: “Bu yaklaşımı kabul etmiyoruz”

HDP İstanbul Eş Başkanı Ferhat Encü, Ahmet Şık’a tepki gösterdi. Şık’ın videosunu Twitter hesabından paylaşan Encü, ‘Bu üslubu ve yaklaşımı kabul etmiyoruz!’ dedi.

Ahmet Şık ve TİP özür diledi

Ahmet Şık, gelen tepkilerin ardından sosyal medya hesabından özür diledi. Şık, şunları kaydetti:

‘Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.’

Şık’ın sözleri nedeniyle TİP de bir açıklama yaparak özür diledi. TİP’in sosyal medya hesabından yapılan açıklama şöyle:

 ‘Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir