Adnan Dinçer yazdı: ‘Futbol kurtarılmalı’

Gazetemiz muharriri Adnan Dinçer, eğitimin futbolun gelişmesindeki değerini Cumhuriyet.com.tr için kıymetlendirdi.

Adnan Dinçer’in yazısı şu formda:

“Geçmişte ordudan görev kazası sonucu üsteğmen olarak malulen gazi edilişim beni çok üzdü. Çok sıkıntı günler geçirdim. Yaşadığım felç ile zorlukları önlemek ismine bana müdahale eden, beyin ameliyatı yapan merhum Z.Ayhan Uygur ve çabaları çok değerliydi. Dinamosu hareket ile spor olan nefes alma uğraşım, daha sonra sevdiğim futbola dönme ve vefata adeta meydan okuma bahtı verdi. Bu baht sayabileceğim günlerde birinci oğlumu kaybettim! Lakin hayata tutunma çabamı belgelemek için TFF’nin antrenör kurslarına katılma sürecim, taksi şoförlüğümle lisede fiyatlı vücut eğitimi öğretmenliğim iç içeydi.

MESLEĞE YÖNELDİM

Teknik yönetici kursları sürecinde en büyük talihim futbol dünyasının içini tanımak ve bana kısa müddet hocalık yapan, vazife veren taktik hocamız S.Hamdi Tüzün’le tanışmak oldu. Onun misyonuna son verildiği an istifa ettim ve kulüpten ayrıldım. O döndü ben dönmedim! O devirde teknik adamların ulaşılmazları G.Tekin Onay, Tamer Güney, Metin Türel, meslek büyüğüm D.Andaç ve birkaç gün evvel kaybettiğimiz Teoman Yamanlar idi. Bu ailenin içine girmek benim yeni hayatımın kilidi oldu. Her şeyi kenara koyup mesleğe yönelme ve cüret göstererek haddimi bilmeme yardımcı değerli öge 1975’ten sonra Beşiktaş’ta resmileşti. Küçük yaştaki gençlerle çalışma, eğitim, araştırma ve kurslara, yurt dışı seminerlere katılma gayretime en büyük dayanak Cumhuriyet Gazetesi Spor Servisi Müdürü Abdülkadir Yücelman’ın bana yazma bahtı vermesi olmuştur. Bu manada merhum Yücelman’a, E.Arıpınar ve çocukluk arkadaşım Hüseyin Öztunç’a minnettarım. Yabancı ülkelerde futbol eğitimimde Bobby Robson, D.Kramer, Hedergoot, Derwall, Piontek, Veselinovic, Stankovic, Lobanovski ve Köln Akademisi kursları kıymetlidir.

EĞİTİME DÖNELİM

Aslında ben ve uğraşım bir boşluğu doldurdu spor dünyasında. Ben para ve imkân için değil gençlere futbol eğitimi için vardım. Öğrendiğim tek gerçek şu oldu: Çalış, iste ve eğit gençleri! Hepsi sana dönecektir muvaffakiyet olarak. O denli oldu. Ulusal kadrolara kadar yükselen daha sonra F.Bahçe, Antalyaspor başarılarım, acımasız ihanetler ve G.Saray’a imzamı engelleyenler utanmadılar! Sarıyer, Güngören, Kartalspor, Eyüpspor için hayatımı hiçe sayan duruşum, Kocaelispor üzere çıkışlarım ve ülke futbolu ismine yine yazılan palavraların gerçeklerden koparılması belirli ki emek, örf, adetlerimize uygun olmayan acı sonlar bana yapılanlar, en güvendiğin bireylerin yanlışları doğallaşmış! Son hatırlatmam gençlerin ve bizim futbolumuzun kurtarılma umudumdur. Hürmet ve sevginin, gerçek futbol eğitiminin olmadığı hiçbir yerde bu gerçekleşemez. Para biter hürmet, sevgi ve umutlar yeşerir! Kâfi ki kendi futbol eğitimimize dönelim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.