ABD’nin yeni Rusya planı: Besin krizini önlemek için…

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrası buğday fiyatları 14 yılın tepesine çıkarken, ABD’nin tahıl ihracatını yine başlatmak için yeni bir plan üzerine çalıştığı belirtildi. İngiliz basını, kelam konusu plana Washington içinden karşı çıkanların bulunduğunu yazdı. Öte yandan, Biden idaresi, Ukrayna’ya yaklaşık 40 milyar dolarlık yardım paketini imzaladı.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde başta buğday olmak üzere meydana gelen besin krizine karşı harekete geçti.

Beyaz Saray’ın ülkenin limanlarının ablukasını kırmak ve yaklaşmakta olan bir besin krizini engellemek için Ukrayna’ya uzun menzilli gemi savar füzeler gönderme planı üzerinde çalıştığı tabir edildi.

İngiliz basını, Biden idaresinin kimileri 345 mil menzile sahip olan Zıpkın ve Deniz Hücum Füzeleri’ni Karadeniz’de konuşlandırılmaları için Kiev’e göndermek istediğini yazdı. ABD tarafından gönderilecek füzelerin hayati tahıl sevkiyatlarının tekrar başlamasına imkan sağlayacağı vurgulandı.

Birebir vakitte Beyaz Saray bugün, ABD Lideri Joe Biden’in Rusya’nın işgaline karşı askeri takviyesi artırma eforlarının bir modülü olarak Ukrayna’ya yaklaşık 40 milyar dolarlık yardım sağlayan bir yasa tasarısını imzaladığını duyurdu.

‘ON MİLYONLARCA İNSAN KITLIK YAŞAYABİLİR’

BM genel sekreteri Antonia Guterres, bu hafta, tahıl sevkiyatında yaşanan sıkıntıların on milyonlarca insanın besin kıtlığıyla karşı karşıya bırakabileceği konusunda uyardı.

İngiliz basınında, Washington’un, füzeleri ya direkt ya da kendi stoklarından vazgeçen Avrupalı ​​müttefiklere ikmal yaparak Ukrayna’ya sokmayı planladığı öne sürüldü.

Norveç parlamentosundan da bu karara dayanak sinyalleri geldi. Ülke Deniz Atak Füzeleri’ni (Naval Strike Missile) yerleştirebilecek savaş başlıklarına sahip olduğunu duyurdu. NSM’ler, Zıpkınlara nazaran kullanımı daha kolay ve daha uzun menzilli oldukları için Ukraynalılara verilmesi durumunda savaşın seyrini değiştirebilir. O denli ki, hücum füzeleri, Türk kıyılarından ateşlense bile Rus gemilerini vurabiliyor.

WASHİNGTON’DA PLANA KARŞI OLANLAR VAR

ABD’nin bu planla, Ukrayna gemilerinin İstanbul Boğazı’ndan geçerek Akdeniz’e ulaşmasına imkan sağlarken, tahıl ticaretini yine başlatmayı hedefliyor.

Füzelerin, öbür NATO üyesi ülkeler için de savunma misyonunda olabileceği konuşulurken, Washington’da plana karşı olanların bulunduğu bildirildi. Plana karşı çıkanların, füzelerin Rusların eline geçmesinden tasa ettiği ve genel olarak bakım, tamirat sürecinin zorluğundan ötürü satışı desteklemediği açıklandı.

Ukrayna, geçtiğimiz ay, Rusya’nın Karadeniz’deki amiral gemisi Moskva’yı kendi üretimleri gemi savar füzelerle vurmuş, bu da Moskova idaresinin kalan gemilerini kıyıdan daha uzağa taşımasına neden olmuştu.

‘NEPTÜN’ HAZIR

“Neptün” olarak da isimlendirilen bu füzeler 170 mil menzile sahip, fakat Ukrayna’nın Rusya’nın 20 savaş gemisi artı denizaltıdan oluşan filosunun büyük kısmını tehdit edecek kadar füzeye sahip olmadığı da memleketler arası basında yer alan savlar arasında…

‘Avrupa’nın ekmek sepeti’ olarak isimlendirilen Ukrayna, her yıl büyük ölçülerde besin üretiyor Dünyanın arpa ve kolza tohumunun beşte biri, global buğday arzının onda biri ve dünyanın ayçiçeği tohumunun yarısı Ukrayna’dan karşılanıyor.

Milyonlarca ton tahıl şu anda ülke limanlarında ihracat için beklerken, dönem hasadıyla birlikte bu tahıllara milyonlarca ton yenisi eklenecek…

Ukrayna, geçtiğimiz haftalarda limanların Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen 20 milyon ton buğday bulunduğunu açıklamıştı. Avrupa Birliği Kurulu da bunun üzerine Ukrayna’ya dayanak vereceklerini duyurarak bir dizi hareket planı açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.