AB’den akıllı telefon üreticilerine katı kurallar

Avrupa Birliği (AB), Apple ve Samsung üzere firmaların akıllı telefon ve tabletlerinin pil ömürlerini uzatmalarına ve yedek kesime kolay erişim sağlamalarına yönelik yasa hazırlıyor.

AB Kurulu, akıllı telefon ve tablet üzere çeşitli elektronik eserlerin sürdürülebilir, güç tasarruflu ve güçlü olacak biçimde çevreci tasarlanmasına yönelik yasa tasarısını yayımladı

Tasarıya nazaran, kullanıcının açık isteği olmaması halinde kelam konusu eserlerin güç tüketimleri işletim sistemi yazılım güncellemesinden yahut bir donanım güncellemesinden sonra kötüleşemeyecek.

Yazılım güncelleme eser performansını olumsuz etkileyemeyecek.

Cihazlarda bir güncellemenin reddedilmesi sonucunda rastgele bir performans değişikliği yaşanamayacak.

5 YIL BOYUNCA 15 FARKLI YEDEK PARÇAYI TEDARİK ŞARTI

Üreticiler, aygıtlarının satışa sunulmasının akabinde profesyonel tamircilere 5 yıl boyunca batarya, kapak, ekran, kamera, düğme, hoparlör, mikrofon üzere 15 farklı yedek parçayı tedarik etmek zorunda olacak.

Tüketicilerin de 5 yıl boyunca aygıtın pil, ekran, art kapak, sim ve hafıza kartı girişi üzere yedek kesimlere erişimi olacak.

Üreticiler bozulan aygıtların tamirinde makul ve orantılı fiyat talep edecek.

BİN TAM ŞARJDAN SONRA EN AZ YÜZDE 80 PİL KAPASİTESİ

Cihaz pillerinin kapasitelerinin 500 tam şarj sonrasında yüzde 83’ünün altına düşmemesi, bin tam şarj sonrasında da yüzde 80 kapasiteye sahip olması gerekecek.

AB Kurulu, eylül ayı boyunca taslak hakkında halkın görüşleri topladıktan sonra düzenlemeye son halini verecek.

AB daha evvel, 2024 sonbaharına kadar üye ülkelerde satılan akıllı telefon, tablet ve kamera üzere elektronik aygıtlarda USB-C şarj girişi kullanılmasını zarurî hale getirecek yasal düzenleme hazırlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.