8 polisin katiline verilen ceza onandı

Diyarbakır’da 6 yıl evvel 8 polisin şehit edildiği, 30 kişinin de yaralandığı servis aracına düzenlenen uzaktan kumandalı bombalı atağın faili Abdurrahman Çeçen’e verilen 9 kere ağırlaştırılmış müebbet ve 162 yıl mahpus cezası, Bölge İstinaf Mahkemesince oy birliğiyle onandı.

Bağlar ilçesi Hamravat meskenleri mevkiinde 31 Mart 2016’da yol kenarına bırakılan bomba yüklü bir araç, mesai bitiminde meskenlerine giden polisleri taşıyan servis aracının geçişi sırasında uzaktan kumandalı bomba ile patlatıldı.

Saldırıda, Tamer Aktaş, Mehmet Ertuğrul, Mustafa Karakaya, Mustafa Yiğitalp, Alper Sıkıntı, Serkan Talan, Necdet Alıcı ve İlyas Kaygusuz isimli polisler şehit oldu, 15’i polis, 30 kişi de yaralandı.

Olay yerinden toplanan kanıtlar ve Kent Güvenlik İdare Sistemi (KGYS) kamera kayıtlarının incelenmesiyle kısa müddette yakalanan Abdurrahman Çeçen, Ağır Ceza Mahkemesince geçen yıl 9 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 162 yıl mahpusla cezalandırıldı.

İstinaf Mahkemesi sanığın itiraz başvurusunu asıldan reddederek kararın oy birliğiyle onanmasına karar verdi.

GPRS TAKİBİYLE YAKALANDI

İstinaf Mahkemesi, sanığın bomba yüklü aracı patlama noktasına getirdiğini, akabinde dağda olan ve sonraki tarihlerde öldürülen Nezir Çiçek ile Mervan Fazilet isimli iki teröristin olay yerinde bombayı patlatmak için keşif yaptıklarını belirtti.

KGYS kayıtlarındaki manzaralara nazaran, bombayı patlatan iki teröristin kiralık bir araçla Lice kırsalına kaçtıkları kaydedildi. İstinaf, Abdurrahman Çeçen’in GPRS takılı kiralık aracı köyde bırakıp diğer bir araçla Diyarbakır’a döndüğünü, lakin polis noktasını görünce U dönüşü yaparak kaçtığını söz etti.

Kovalamaca sonucu sanık Abdurrahman Çeçen’in geçersiz kimlikle kıskıvrak yakalandığı ve alınan parmak izinde, bomba yüklü aracı atak yerine bırakan ve saldırıyı gerçekleştiren iki teröristi geri Lice’ye götüren kişi olduğu kaydedildi.

Mahkeme, Kriminal Polis Laboratuarınca hazırlanan rapora nazaran, 8 polisin vefatına neden olan bombanın HMX, RDX, Amonyum Nitrat ve Mazotla hazırlanmış el imali basınç ve ısı tesirli kumanda düzeneğine bağlı bomba olduğunu vurguladı.

ASLİ FAİLDİR KARARDA İSABETSİZLİK YOK

Dosyayı asıldan inceleyen Bölge İstinaf Mahkemesi Terör ve Örgütlü Kabahatlere bakmakla misyonlu Ceza Dairesi, sanık Abdurrahman Çeçen’in “Ülke birliğini ve bütünlüğünü bozmak”, “kişiyi yerine getirdiği kamu vazifesinden ötürü öldürmek” kabahatlerinden toplam 9 defa ağırlaştırılmış müebbet ve olay yerinde yaralanan şahıslara karşı da “kasten öldürmeye teşebbüs” cürmünden toplam 162 yıl mahpusla cezalandırılmasının metot ve yasaya uygun olduğunu belirtti.

Sanığa verilen mahkûmiyet kararında bir isabetsizlik görülmediğini, kanıtların hukuka uygun biçimde elde edildiğini, savunma hakkının kısıtlanmadığı için kararın oy birliğiyle onanmasına karar verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.