5 milyon vatandaşı ilgilendiren EYT için çalışmalar hızlandı!

Çalışma hayatının meseleleri tek tek tahlile kavuşuyor. Ek gösterge sıkıntısı çözüldü. Enflasyonun tahribatlarına karşı önlemler geliştirildi. Sırada emeklilikte yaşa takılanların durumu var.

Yaklaşık 5 milyon kişiyi ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlar için çalışmalar hızlandı.
Amaç EYT sıkıntısını yıl sonuna kadar çözmek.

Emeklilik için yaş sonu ve sigortalılık mühletlerine bakılacak. Hususun maliyet tahlili ortaya çıkarılacak.

Kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de kelam konusu. Hükümetin tüm bu değerlendirmeleri kapsamlı bir biçimde ele alması bekleniyor. 

“Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller kelam konusu”

Konuya ait TRT Haber’e değerlendirmelerde bulunan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tarkan Güçlü, şunları kaydetti;

“Önümüzdeki periyotta prim yaş kuralının indirilip indirilmeyeceğini prim ödeme gün sayısında kolaylıklar sağlanıp sağlanmayacağını göreceğiz. Yaşla ilgili indirim beklentisi kelam konusu olabilir. Emekliliği bekleyenin 10 yılı varsa muhakkak bir yıla indirilmesi olabilir. Prim ödeme gün sayısını öne çıkaran modeller kelam konusu. 7 bin 200 gün ya da 9 bin gün prim ödeyenlerin yaşa bakılmadan emekli edilmesi kelam konusu olabilir.”

“Bu yılın sonuna kadar bütün evrakları çözeceğiz”

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama EYT konusunda şunları kaydetmişti;

“Türkiye’nin işçileri hiç merak etmesinler, hiç tasa etmesinler. Türkiye’nin her sorunu, çözülmesi gereken evrak olarak önümüzde duruyor. Bu, önümüzdeki belgelerden, çözülecek şeylerden biri. Bu yılın sonuna kadar bu yolda önümüzde olan bütün evrakları çözeceğiz. O da değerli belgelerden biri… Orada da alternatif maliyetleri, tahlil tekliflerini oluşturmaya çalışıyoruz. Her şey önümüzde.”

KAYNAK: TRTHABER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.